ÚvodNaše hotelyAkční nabídkyAktualityO maďarskuPartneři

Tisková verze

Szeged - mini-průvodce městem

Szeged - mini-průvodce městem

Město slunečního svitu" se právem říká tomuto městu s 2 100 hodinami slunečního svitu v roce, které leží na soutoku řek Tisza a Maros.

I voda zde zanechala své stopy: v jedné jediné noci roku 1879 zničila přílivová vlna "plavé Tiszy" téměř celé město Szeged. Mezinárodní pomoc však dala vzniknout novému místu s nádhernými stavbami s prvky eklektiky a secese.

Světoznámými výrobky jsou uherský salám Pick a sladká či pálivá kořeninová paprika, která se hojně používá při přípravě výtečné szegedské rybí polévky.

Tradiční duchovní život a dobré školy neustále vychovávají spisovatele, básníky a vědce zvučných jmen.

Většina pozoruhodných budov stojí na Dómském náměstí (viz. fotka), jednom z nejhezčích náměstí Maďarska, které je téměř tak velké jako náměstí sv. Marka v Benátkách. Monumentální neorománský Votivní kostel, který nechali vystavět jako svůj dík ti, kdo přežili potopu, byl dokončen roku 1930. Je vyzdoben nádhernou mozaikou Madony oděné do vyšívaného selského pláště a szegedských pantoflíčků. Kostel je častým dějištěm varhanních koncertů napsaných pro jednu klaviaturu a 10 000 píšťal.

(Fotka byla zapůjčená z archívu Maďarská Turistika a.s.)

Dimitrova věž patřila ke kostelu ze 13. století. V Národní pamětní síni jsou vystaveny sochy stovky nejvýznamnějších Maďarů. Známé postavičky Hudebních hodin se objevují vždy po poledním vyzvánění zvonů a v létě se na náměstí konají mezinárodně unávané Szegedské hry pod širým nebem.

V blízkém Srbském kostele na ulici Révai se nacházejí z umělecko-historického hlediska pozoruhodné rokokové ikonostase s 80 ikonami, umělecky vyřezané z hruškového dřeva.

Impozantní Nová synagoga na rohu ulic Hajnóczy a Gutenberg postavená ve stylu maurské secese je jedním z nejhezčích Božích domů v Evropě. Slavnostní atmosféru dotváří bílo-zlato-modré tóny okrasného zdobení a oken a nádherná skleněná kopule znázorňující vesmír.

Největším kostelem Velké nížiny byl ve středověku pozdně gotický szegedský klášterní kostel v Dolním městě-Kostel panny Marie Sněžné na Mátyášově náměstí, jehož obraz Milosti je kopií světoznámé Matky Boží Čenstochové.

Ctihodná cukrárna Virág na náměstí Klauzál tér 1 je místem letních schůzek, programů a představení.

Muzeum Ferenc Móra na náměstí Roosevelt tér 1-3 představuje exponáty archeologických nálezů z doby Avarů, díla výtvarného umění, přírodních věd, lékárenství, lidového umění župy Csongrád a pamětní výstavu věnovanou velkému maďarskému spisovateli a řediteli muzea Ferenci Mórovi (1879-1934).

Historická sbírka města, Městské muzeum-Lapidárium, je uložena v jediné dochované části Szegedského hradu, který byl zbořen v roce 1882.

Výstava věnovaná historii provozu továrny na výrobu uherského salámu v ulici Felső-Tiszapart 10 znázorňuje celý proces přípravy tohoto oblíbeného trvanlivého salámu firmy Pick.

Historické Pamětní místo vodohospodářství (strážní domek hrázného při ústí řeky Maros) představuje minulost a současnost potřeby ochrany před povodněmi.

Větrný mlýn (Szeged-Kiskundorozsma) je jedním z posledních svého druhu nacházejícím se ve Velké nížině.
Hotel Forrás****

Poslední aktualizace: 24.11.2011