ÚvodNaše hotelyAkční nabídkyAktualityO maďarskuPartneři

Tisková verze

Maďarsko - počasí, zeměpisná poloha, územní jednotky

Podnebí
Pro Maďarsko je typické podnebí mírného klimatického pásma s kontinentálním charakterem. Nejchladnějším měsícem je leden (-1 °C), nejtepleji je v srpnu (21,3 °C), průměrný roční počet hodin slunečního svitu činí 1785.

Zeměpisná poloha
Maďarsko leží ve střední Evropě, v Karpatské kotlině. Největší šířka území státu činí ve směru od severu k jihu 268 km, ve směru od východu k západu 528 km.

Geografické územní jednotky
50 procent území Maďarska pokrývají roviny: je to jednak Velká maďarská nížina (ALFÖLD), která zabírá celou východní polovinu země, a Malá nížina (KISALFÖLD), která zase leží poblíž severozápadních hranic státu.
Dvě nejvýznamnější řeky, které Maďarskem protékají, jsou jednak Dunaj (jehož maďarský úsek je dlouhý 417 km) a jednak Tisa (598 km). Obě protínají území státu od severu k jihu.
Krajina mezi Dunajem a Tisou (DUNA-TISZA KÖZE) má rovněž rovinatý charakter, zatímco od Dunaje na západ se rozprostírá kopcovité Zadunají (DUNÁNTÚL), v jehož středu leží nejteplejší jezero ve střední Evropě, Blatenské jezero neboli BALATON.
Horské pásmo se Maďarskem táhne úhlopříčně: od Dunaje na západ je to Zadunajské středohoří (DUNÁNTÚLI KÖZÉPHEGYSÉG) s horami vysokými 400-700 metrů (Keszthelyské pohoří, Bakoňský les čili Bakony, Vértes, Gerecse, Pilis, Visegrádské pohoří), od Dunaje na východ je to pak Severní středohoří (ÉSZAKI KÖZÉPHEGYSÉG), jehož vrchy dosahují výšky 500-1000 metrů (Börzsöny, Cserhát, Mátra, Bükk, Cserehát, Zemplínské vrchy). Nejvyšším bodem Maďarska je hora Kékes (1014 m), která se nachází v pohoří Mátra.
Oblíbeným turistickým cílem je "maďarská pusta" se svou typickou, kdysi velmi početnou faunou a charakteristickými národopisnými tradicemi, s nimiž se dnes můžeme seznámit v Národním parku Hortobágy (další místa: BUGAC, APAJPUSZTA, LAJOSMIZSE), kde se zájemci mohou v rámci atraktivních přehlídek též seznámit s jezdeckým uměním zdejších obyvatel.

Doporučené články:
Abecední mozaika | Akční nabídky | Dálniční poplatky | Medicinský minislovník | MHD v Budapešti | Rezervace, poptávka

Poslední aktualizace: 24.11.2011