ÚvodNaše hotelyAkční nabídkyAktualityO maďarskuPartneři

Tisková verze

Gyula - mini-průvodce lázněmi

Gyula - mini-průvodce lázněmi

V jihovýchodní části Maďarské velké nížiny, 415 km od slovenských hranic Rusovce (z toho 244 km po vynikající dálnici) nacházíme na břehu řeky Körös jedny z našich nejkrásnějších lázní, situovaných v rozlehlém arboretu. Alkalická voda, obsahující hydrogenuhličitany a velké množství minerálních solí, se dá s vynikajícími výsledky používat pro léčení poruch pohybového ústrojí, léčbu poúrazových obtíží a pro léčení chronických gynekologických nemocí.
Pro české a slovenské turisty není vzdálenost bezesporu malá, ale po příjezdu do tohoto nádherného městečka každý návštěvník uzná, že jeho cesta nebyla zbytečná a během pár minut pobytu ho historické město a ojedinělý lázeňský areál doslova okouzlí.

Várfürdő (česky Hradní lázně) ve velkém parku o rozloze 34 hektarů, se staletými stromy a vzorně udržovanými kvěťinovými záhony, jsou samy o sobě garancí ničím nerušeného odpočinku každé generace. Celý areál se nyní dělí na dvě části: tradiční lázně s koupalištěm a AquaPalota (AquaPalác).

Pár slov o tradičních lázních s koupalištěm: tato část zabírá z celkové plochy 8,5 hektaru. Celoročně je zde otevřeno 9 krytých bazénů. Vlastníci vstupenky do lázeňské části mají ještě k dispozici 25 metrovou krytou plovárnu. V létě je dále k dispozici venkovní plovárna s 50-metrovým bazénem, vodní ráj pro děti s celkovou vodní plochou 400 m2, kde je mimochodem i vodní hřiště a 10 druhů různých her, a to vše samozřejmě pod dohledem školeného personálu. V létě je v provozu i skluzavka o třech drahách, z nichž jedna měří 100 metrů.
Cena vstupu pro dospělou osobu je 2000 Ft (rok 2014), ale nabízejí se i zlevněné vstupenky pro seniory, studenty a také rodinné vstupné. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Podotýkáme, že vstupenku zpravidla obsahují ceny Hotelu Erkel***/****.

Novým přírůstkem ve Várfürdő (česky Hradní lázně) je nedávno otevřený AquaPalota (AquaPalác), který je v provozu celoročně. Do AquaPaláce se kupuje vstupenka samostatně nebo jako dodatečná vstupenka (ke vstupence do lázní). Celková plocha přesahuje 6000 m2 a z toho vodní plocha je 900 m2. Zde se nebudou nudit ani maminky s miminem. Vaše děti po pobytu v tomto areálu určitě nebudou mít problémy se spaním a jídlem, natolik se vydovádí... Je zde celkem 9 různých bazénů, včetně bazénu určeného výhradně pro maminky s miminkem, bazén na skákání do vody, zážitkový bazén, ale neschází ani 3 skluzavky. Jedna z nich startuje z výšky 10 metrů a klouzající se projede i kráterem sopky. Pro milovníky saun slouží finská, infra, aromaterapeutická sauna, ochlazující bazének a parní kabina. Děti si mohou hrát na pro ně přizpůsobených dětských hřištích.
Ceny za vstup se pohybují v rozmezí 3390-3690 Ft za dospělou osobu, ale nabízejí se i zlevněné vstupenky pro seniory, studenty a také rodinné vstupné. Ceny se liší o víkendech a ve všedních dnech. Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Další druh slevy lze získat v případě zakoupení obou typů vstupenek najednou (lázně+AquaPalota).
Podotýkáme, že Hotelu Erkel***/**** Vám může zajistit vstupenku i do této části v případě, že budete v hotelu ubytováni.
Vstupenky jsou elektronické, ve tvaru náramku či hodinek.

Ve městě Gyula žila rodina slavného malíře Albrechta Dürera a narodili se tu také skladatel Ferenc Erkel a malíř Mihály Munkácsy. Právě na počest těchto významných malířů a skladatele byl pojmenován Hotel Erkel s jednotlivými hotelovými křídly Munkácsy*** a Dűrer**** Za návštěvu stojí hrad rodu Almássy, jediná cihlová pevnost v zemi, která zůstala neporušená (v létě zde hostí divadelní festivaly), a také ikonostas v městském pravoslavném kostele.
A kdybyste nebyli po zdravě stráveném dni dostatečně vyčerpaní a vydali se na procházku do města, tak potkáte příjemné kavárny a cukrárny se všemi dobrůtkami. Každopádně si dejte dortík v Cukrárně 100 éves (100 letá cukrárna), poněvadž to tu moc dobře umí už od roku 1840, kdy byla založena.
Jen tak běžně neuvidíte ani hojný počet želv, ale v Gyule ano - v teplém kanálu protékajícím kolem termálních lázní. Nebo se můžete projet na loďce po jezírku obklopujícím hrad.
Bez dárků z dovolené se lidé nevracejí. Zde s jejich nákupem nebudete mít problém, vždyť Gyula je velmocí ve výrobě klobásy. Míním Gyulajskou klobásu, nikoliv čabajku.
Ale když Vám čas dovolí, vydejte se do 20 km vzdálené Békéscsaby (Bekešská Čaba), kde si můžete nakoupit i nefalšovanou Čabajku. Věčný boj o to, kdo má lepší klobásu, zda Gyula nebo Békéscsaba již před pár lety navždy skončil, vždyť tato města společně pořádají každoročně na podzim Festival klobásy.

Rozhodně se vydejte, na sice dlouhou cestu z Čech či Slovenska, přejete-li si prožít opravdu obsažnou dovolenou ať už je zima, léto, jaro či podzim!
Začněte zde: příjemné ubytování za dobré ceny a vysoce kvalitné služby = Hotel Erkel ***/**** krýdlo Munkácsy*** nebo křýdlo Dűrer****.