ÚvodNaše hotelyAkční nabídkyAktualityO maďarskuPartneři

Tisková verze

Debrecen - mini-průvodce městem

Debrecen - mini-průvodce městem

Toto druhé největší město Maďarska je na základě své přesvědčivé role sehrané v době reformace hrdým nositelem přívlastku "kalvinistický Řím".

Ubytování v městě Debrecen (Debrecín)

Od středověku je studentským městem, v letech 1848-49 bylo "hlavním městem" revoluce a boje za svobodu. Dnes je známé především rozmanitým kulturním životem, např. barvami hýřícím Květinovým karnevalem 20. srpna, jazzovými dny, Letní univerzitou pro cizince, kteří se chtějí naučit maďarsky. (Fotka zapůjčená z archívu Maďarské Turistiky a.s.)

Symbolem města je klasicistní, jednoduše zařízený reformovaný Velký kostel (viz. fotka), který je se svojí kapacitou 3000 míst největším Božím domem tohoto vyznání v Maďarsku.

Jako relikvie se zde uchovává lenoška Lajose Kossutha (1802-1894).

Zde vyhlásilo Národní shromáždění v roce 1849 sesazení Habsburků z trůnu. Dnes se zde konají varhanní koncerty a každoročně 20. srpna je uspořádán na náměstí před kostelem ohňostroj.

180ti-letá "Zemská škola" - Reformovaná kolej na náměstí Kálvin tér 16 uchovává v Muzeu původní zařízení reformované školy, staré maďarské zlatotepecké práce, nádherně vyšívané ubrusy, malovaný nábytek a památkově chráněnou knihovnu se vzácnými knihami.

Klasicistní radnice ve ulici Piac patří vůbec k nejhezčím.

Velmi pozoruhodné jsou i další stavby:

  • reformovaný Malý kostel na náměstí Révész tér s věží ozdobenou cínovým věncem,
  • Červený kostel v ulici Kossuth,
  • Synagoga v ulici Pásti,
  • Řecko-katolický kostel na náměstí Attila tér,
  • Vědecká univerzita Lajose Kossutha na náměstí Egyetem,
  • Kostel sv. Anny v ulici Szent Anna 15.,
  • Mlýn na rohu ulice Böszörményi út, je největším větrným mlýnem ve střední Evropě.

Obrovský lesopark zvaný Velký les (a právě zde se nachází náš hotel) je již 60 let chráněnou krajinnou oblastí. Vedle ZOO, Zábavního parku a Botanické zahrady se zde nacházejí také lázně, v nichž se léčí chronické záněty kloubů, revma, ženská onemocnění, artróza, ortopedické deformace i nervová onemocnění.

Nejdůležitější a nejobsažnější sbírky, jakými jsou místní historie, ptactvo, nerosty, výtvarné umění, umělecká řemesla a lidový folklór se nacházejí v Déri muzeu na náměstí Déri.

Univerzální kulturně-historickou cenu ztělesňují tři působivé malby světoznámého malíře Mihály Munkácsy (1844-1900) "Kristus před Pilátem", "Ecce homo", "Golgatha".

Dějiny pošty a telefonu lze sledovat ve výstavní síni "Deligence" naproti Déri muzeu.

Ukázkový Dům lesnictví (Fancsika 93/a) informuje o lesním hospodářství, světě zvířat a rostlin v lesích i v pusztě v okolí Debrecenu. V arboretu lze vidět zpracování dřeva.
Hotel Nagyerdő***

Poslední aktualizace: 25.11.2012